this post was submitted on 01 Dec 2023
445 points (97.4% liked)

tumblr

3656 readers
386 users here now

Welcome to /c/tumblr, a place for all your tumblr screenshots and news.

Our Rules:

  1. Keep it civil. We're all people here. Be respectful to one another.

  2. No sexism, racism, homophobia, transphobia or any other flavor of bigotry. I should not need to explain this one.

  3. Must be tumblr related. This one is kind of a given.

  4. Try not to repost anything posted within the past month. Beyond that, go for it. Not everyone is on every site all the time.

  5. No unnecessary negativity. Just because you don't like a thing doesn't mean that you need to spend the entire comment section complaining about said thing. Just downvote and move on.


Sister Communities:

founded 2 years ago
MODERATORS
 
all 35 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] [email protected] 35 points 1 year ago (3 children)

If a single normal bag can turn a person's finger orange, can you imagine what these did to the guy?

[–] [email protected] 97 points 1 year ago (3 children)
[–] [email protected] 13 points 1 year ago

So that's his origin story, I see.

[–] [email protected] 7 points 1 year ago
[–] [email protected] 6 points 1 year ago

Oh shit! I had already pressed the back button when I saw your comment and I had to come back and reply. That is gold. Sick burn!

[–] [email protected] 13 points 1 year ago

Life pro tip: use chopsticks

[–] [email protected] 4 points 1 year ago

Well if they swam in them like Scrooge McDuck.

[–] [email protected] 31 points 1 year ago (1 children)
[–] [email protected] 9 points 1 year ago

Those bags don’t look well sealed either so he’s going to be eating and peeing rocks.

[–] [email protected] 29 points 1 year ago (1 children)

The caption seems pretty clearly not true, but assuming it were, there's no way the rest of those aren't going stale before he's done with a quarter of the first one he opens.

[–] [email protected] 11 points 1 year ago

I bet it's the start and or end of the run or something. Cheeto seconds. Maybe he slipped a guy $60 and the guy didn't have to carry them to the dumpster.

[–] [email protected] 18 points 1 year ago (2 children)

Wouldn't they turn super stale?

[–] [email protected] 31 points 1 year ago

There's no outcome where that mattered to this insane man

[–] [email protected] 12 points 1 year ago

Not if you eat them fast enough

[–] [email protected] 17 points 1 year ago

65 per bag? Why did no one tell me?

[–] [email protected] 15 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (2 children)

I wouldn't have thought that the bags cost so much. They're not that big. How much did the Cheetos inside them cost?

[–] [email protected] 20 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (2 children)

Assuming the guy is 6 ft, those bags look roughly to be 2m X 1m X 1m, using that and a bit of chatGPT to do the maths because I'm lazy, we're looking at roughly 2,500 large bags of Cheetos per clear bag

Which I'm guessing is only if the cheetos are packed perfectly at maximum density

But even if we half it and for every cheeto, there's an equivalent amount of volume as space, then we're still looking at a lot of bags, this is a bargain at approximately 5¢ per equivalent large bag

The maths it did in python apparently:

import math

# Dimensions of a Cheeto
length = 0.05  # in meters
diameter = 0.01  # in meters
radius = diameter / 2  # Radius is half the diameter

# Volume of a cylinder V = πr^2h
volume = math.pi * (radius ** 2) * length
# volume = 3.93x10^-6

# Volume of the bag
volume_of_bag = 2  # in cubic meters (2m x 1m x 1m)

# Number of Cheetos that fit in the bag
number_of_cheetos = volume_of_bag / volume
# number_of_cheetos = 509,296

# Number of Cheetos per large bag
cheetos_per_bag = 200

# Number of bags needed
number_of_bags = number_of_cheetos / cheetos_per_bag
# number_of_bags = 2,546
[–] [email protected] 6 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (1 children)

The Cheetos in the bags cost that much, not the bags themselves.

How did you infer the plastic bags themselves cost the entire price?

[–] [email protected] 2 points 1 year ago (1 children)

I think they meant: how much did the Cheetos cost to produce?

[–] [email protected] 0 points 1 year ago

Their woosh in response to a legit answer says they are a troll.

[–] [email protected] 13 points 1 year ago

good to know that if I ever felt inclined, I could fill a room with cheetos for roughly 2000 at this price point.

good. to. know.

[–] [email protected] 12 points 1 year ago (2 children)

Dude spent like two grand on fuckin' Cheetos.

[–] [email protected] 11 points 1 year ago

$1820... Definitely still cheaper than buying the same mass of cheetos from a store I guess...

[–] [email protected] 4 points 1 year ago

It's a lot if Cheetos though

[–] [email protected] 11 points 1 year ago (3 children)

Poofy cheetos or crunchy cheetos. Which are better?

[–] triclops6 13 points 1 year ago (2 children)

So I not only vote poofy, I leave a big bowl out so it goes stale and eat them chewy. My wife has thought of leaving me over it

[–] [email protected] 16 points 1 year ago

Your wife is correct.

[–] [email protected] 10 points 1 year ago

Who hurt you?

Not gonna lie - if I had one of those big bags I'd eat myself sick on them.

[–] [email protected] 11 points 1 year ago

Crunchy, and it's not even close. Not trying to eat cheese flavored packing peanuts.

[–] [email protected] 3 points 1 year ago

Poofy, and it's not even close. Even Cartman knows:

"NO KITTY! These are my cheesy poofs!"

[–] [email protected] 11 points 1 year ago* (last edited 1 year ago)

He spent $1,820 to be known as "The Cheeto Guy", the food itself will be eaten but the real enjoyment will be his satisfaction from buying odd little fame. Dude sat down and decided to buy himself a "hail corporate" personality.