this post was submitted on 05 Feb 2024
185 points (98.4% liked)

Ask Lemmy

28068 readers
1311 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either [email protected] or [email protected]. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email [email protected]. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try [email protected] or [email protected]


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] [email protected] 32 points 1 year ago* (last edited 1 year ago) (8 children)

I was talking about groceries with a friend over in England a few nights ago. Apparently my pasta prices are 4x hers. And that's just the store brand dry noodles. If I found the cheapest deal I used to see from various places, it'd still be 2x. I'd need a pound of noodles for $0.49 to even be in the ballpark.

If a simple item like that is casually 4x more expensive, I'm sure everything else is also up there. I've been lucky that my income allows me to be a single family income provider and have money left over to throw around wherever I want, but just finding this out the other day really left a deep impression of just how sorry of a state things are in over here.

[–] [email protected] 4 points 1 year ago (4 children)

Additionally, going out to eat has many hidden costs, like liquor tax in some cities on an already overpriced drink. Soda or Iced tea is $2.50 or more. Now add tax and tip and your $7 cheeseburger & coke is $25.

It's not for everyone, but my family has been enrolling in CSA (Community Supported Agriculture) produce. It's cheaper and local. Granted, I'll get 3 eggplants in a box one week and I need to get creative to be able to use it, but that's part of the fun. I've expanded my produce repertoire 5-fold and now know how to cook fennel.

[–] [email protected] 2 points 1 year ago (3 children)
  1. Quarter the fennel lengthwise
  2. Spread olive oil, coarse salt and pepper
  3. Roast in the oven until the edges starts to brown
  4. Devour
[–] [email protected] 1 points 1 year ago

devour indeed. I also had a recipe for fennel lemonade that I made with the tops.

load more comments (2 replies)
load more comments (2 replies)
load more comments (5 replies)